Beide thema’s staan hoog op de agenda in het basisonderwijs. Er is steeds meer aandacht voor een opbrengstgerichte manier van werken, waarbij er heldere doelen gesteld worden, zicht is op leerresultaten en een goede samenwerking wordt nagestreefd tussen scholen en ouders. Tijdens het congres werd er door zowel scholen als ouders openhartig en constructief gesproken over deze thema’s en andere aspecten van leerontwikkeling.

Belangrijke conclusies van de congresdag:
- De leerontwikkeling van leerlingen vraagt veel aandacht en energie van zowel leerkrachten als van ouders, ook op sociaal-emotioneel gebied. Het is voor de ontwikkeling van de kinderen van groot belang scholen en ouders hierin te ondersteunen.
- In het opheffen van leerachterstanden worden vorderingen gemaakt. Steeds meer gewichtenleerlingen stromen door naar de HAVO en het VWO. Toch blijft een grote groep kinderen achter, ondanks hun talenten, vooral door een gebrekkige beheersing van de Nederlandse taal. Het inlopen van taalachterstanden moet een punt van aandacht blijven.
- Het verhelpen van miscommunicatie hangt hiermee samen. Ook als de ouders de Nederlandse taal beheersen en effectief kunnen hanteren, blijkt in gesprekken over het ontwikkelingsproces van het kind maar al te vaak dat ouders en leerkrachten wel communiceren in het Nederlands, maar toch niet dezelfde taal spreken.
- Het is hoog tijd dat ouders en scholen eenduidige adviezen krijgen over meertaligheid en de relatie tussen de eerste en de tweede taal. Ouders en scholen zijn gebaat bij een duidelijke en wetenschappelijk onderbouwde stellingname.
- Het ontwikkelen van instrumenten voor burgerschapsvorming blijft een punt van aandacht.
- Daarvoor zijn instrumenten nodig die in de praktijk bruikbaar zijn. Ook daarvoor is de inbreng van leerkrachten en scholen nodig.


Paneldiscussie met Tweede Kamerleden Metin Çelik(PvdA) en Jasper van Dijk (SP)

Optreden van het klein Leerorkest basisscholen Amsterdam Zuidoost

Discussie in een van de workshops
|